טיפולים:

דיקור סיני

הסינים מצאו שעל פני הגוף קיימים מסלולים (מעין "כבישים"), בהם זורם כח אותו הם כינו "צ'י". אותם מסלולים מיוחסים  לאיברים השונים (למשל, מסלול – מרידיאן – הכבד), ועל פני המסלולים מצויות נקודות אשר לכל אחת מהן תפקוד מיוחד. למשל, נקודות שתפקידן לחזק, נקודות אשר יעילות לטיפול בכאב באזור מסוים, וכו'. כך, על ידי החדרת מחטים אל הנקודות האלה ניתן "להפעיל" את הנקודות ולטפל במגוון רחב ביותר של בעיות ומחלות.

 

בעבודה שלי אני מטפל הרבה מאוד בנושאים  הבאים:

בעיות כאב – כאבים אורטופדיים, כאבים ראומטיים, כאבים עצביים, פיברומיאלגיה, מגרנות ועוד.

בעיות גניקולוגיה – בעיות סביב המחזור, פריון ולידה, גיל מעבר, שרירנים (מיומות), אנדומטריוזיס, שחלות פוליציסטיות ועוד.

מתחים, חרדות, הרגעה, הפרעות שינה (אינסומניה), יתר לחץ דם, סוכר גבוה.

בעיות עיכול – מעי רגיז, עצירויות, צרבות, נפיחות בטנית, תאבון יתר וכמיהה למתוק.

תשישות, חוסר "אנרגיה" וחיוניות, חולשה, אנמיה, מצב רוח ירוד ודכדוך.

חולשת מערכת חיסון, התקררויות חוזרות, קוצר נשימה, ליחה מרובה ועוד.

צמחי מרפא סיניים

הטיפול בצמחים סיניים הוא לב ליבה של הרפואה הסינית. אומנות הרכבת פורמולת (תרכובת) הצמחים המתאימה בדיוק למצב המטופל תלויה הרבה מאוד בידע של המטפל – הכרת הצמחים, הכרת הפורמולות, בחירת המינונים של הצמחים, וכמובן הבסיס של הכל: האבחנה הנכונה. 

לעומת הדיקור הסיני, אשר מפעיל ומשתמש בכוחות ובמשאבי הגוף, הצמחים הם חומר חיצוני אשר נכנס לתוך הגוף וגורם לפעולות מסוימות. למשל, חיזוק דם, פיגוג והוצאת לחות, חימום איברים או איזורים מסוימים, קרור, וכד'.

טיפול בצמחים נעשה בכמה צורות: צמחים מיובשים אותם המטופלים מבשלים ושותים כמרתח, אבקה אותה מערבבים עם מים ושותים, תמצית או טינקטורה אותם גם כן מערבבים עם מים (או משקה אחר) ושותים, ובמקרים מסוימים מכינים את הצמחים בקפסולות.

בנוסף, ישנן פורמולות פטנט – פורמולות מדף מוכנות, אותן ניתן לרכוש דרך המטפל או בחנויות מסוימות. ישנן פורמולות פטנט יעילות מאוד במקרים של תחילת התקררות למשל, דלקת גרון, סינוסיטיס, ליחה עמוקה שתקועה, דלקות בדרכי שתן ועוד. אני ממליץ בחום לכל מטופליי להחזיק בבית פורמולות אלה בארון התרופות הביתי ולהשתמש בהן כקו ראשון בתחילת מחלה או בשילוב של תרופות במידה והמחלה כבר מאובחנת על מנת להיפטר מהמחלה במהירות האפשרית. ישנן פורמולות כאלה מיוחדות עבור ילדים, בטוחות מאוד לשימוש.

ההבדל העיקרי בין פורמולת פטנט לבין פורמולה אותה רושם מטפל מוסמך (הרבליסט מוסמך של צמחים סיניים) הוא שפורמולת הפטנט מורכבת ממספר מסוים של צמחים במינונים קבועים בעוד שפורמולה אותה רושם ההרבליסט "תפורה" במיוחד עבור המטופל, גם בבחירת הצמחים, קביעת מינון כל צמח ואופן לקיחת הפורמולה.

רק כדי לסבר את האוזן, כל הצמחים הסיניים שנמצאים בארץ (ונרכשים בבית מרקחת רשמי ומסודר) עוברים ביקורת  של משרד הבריאות ומאושרים על ידו.

שיאצו

"אצבע לוחצת", טיפול במגע, עיסוי שמקורו ביפן ומבוסס על הרפואה הסינית, הטיפול נעשה בהתאם לאבחנת המטופל/ת, כולל לחיצה על נקודות הדיקור, הפעלתן, מתיחתן וטיפול במרידיאנים עצמם (ראה/י פרק על הרפואה הסינית), תוך כדי טיפול במבנה האנטומי של הגוף – מתיחות, רוטציות, פיזור מקומות עודפים, חיזוק מקומות בחסר וכד'.

הטיפול נעשה על בגדים, מאוד מרגיע, מחזק, ועוזר לפתור מגוון רחב של בעיות / מחלות.

מתאים ומומלץ ביותר לנשים בהריון (מטרימסטר שני).

 

טווינא

פירוש המילה טווינא הוא "למשוך ולדחוף" (את השרירים, הגידים, השלד והעור), גם כן טיפול במגע (עיסוי) שנעשה על הבגדים, יש שמכנים את הטווינא "פיזיותרפיה סינית", זאת משום שהטיפול, יעיל מאוד לבעיות וכאבים ממקור אורטופדי, למעשה קיים פרוטוקול טיפול כמעט לכל מפרק (גדול) בגוף.  מקור הטווינא בסין ומה שנפלא בטווינא הוא שהטיפול נבנה על פי הרפואה הסינית, כלומר, קיימת התייחסות לשלד ולשריר עם התוספת המופלאה של ההתייחסות למרידיאנים, טיפול דרך נקודות הדיקור (על ידי מניפולציות שונות) וכן התייחסות לפתופיזיולוגיה של הרפואה הסינית. למשל, אם כאב במפרק נובע מחום ולחות בטיפול נסלק את הכאב וגם את הלחות החמה שהצטברה.

הטיפול בטווינא הרבה יותר מניע משיאצו, יעיל מאוד לכאבי גב, ברכים, מרפקים (טניס, גולף), צוואר ויתר המפרקים. מתאים גם לילדים קטנים, ואפילו לבעיות פנימיות.

לרוב אחרי טיפול בטווינא מרגישים הרבה יותר "משוחררים", חשים הקלה בכאב עד העלמות מלאה, מנסיוני, לרוב רוצים לחזור ולחוות את הטיפול..

תוכנית תזונה לפי הרפואה הסינית

המזון הוא אחד מהמקורות העיקריים לאנרגיה שלנו. מזון מתאים יביא אותנו למצב אנרגטי 'גבוה', ללא תחושת עייפות, כבדות, בעיות עיכול, נפיחויות, וכו'. לכן ברפואה הסינית התזונה מהווה גורם חשוב ביותר לחיים מאוזנים. המזון (בעיקר התבלינים) נחשב לדרגה אחת פחות מצמחי המרפא. כלומר, תזונה נכונה אמצעי נוסף לריפוי ותחזוק, לעומת זאת תזונה לא מתאימה משמעותה לאורך זמן כמו להשתמש בתרופה לא מתאימה.

הרפואה הסינית מחלקת את המזון למספר קטגוריות:

טמפרטורה – חם, חמים, נייטראלי, קריר, קר.

צבע.

כיוון – מזון מעלה, מוריד, מכניס (מכווץ), מוציא.

טעם – מתוק, מר, חמוץ, מלוח ועוד.

לאיזה איבר 'מתאים' המזון.

כשאדם מאוזן התזונה שלו צריכה להכיל את כל הטעמים, טמפרטורות, צבעים, כיוונים ומתאימה לכל האיברים.

כשאדם  מאוזן אז צריך להדגיש סוגי מזון מסויימים ולהפחית סוגי מזון אחרים.

למשל, אם מטופל סובל מליחה רבה באחת ממערכות הגוף, המזון שיתאים הוא מזון מפוגג ליחה באותה מערכת (אותו אדגיש בתזונה), במקביל נפחית את התזונה המלחלחת את אותה מערכת.

 

בהתאמת תוכנית תזונה אני מבקש מהמטופל להכין יומן תזונה, לאחר מכן אני מנתח את היומן ומציע תזונה חלופית לפי אבחנת המטופל. המטופל מקבל תוכנית תזונה חדשה המכילה  את כל אבות המזון, סדר אכילה במשך היום ואפילו מתכונים וצורות בישול מעניינות.

 

 

 

פעילות גופנית
אלקטרו אקופונקטורה
כוסות רוח
מוקסה